Kategorie
Dom i ogród nanotechnologia Świąteczne porządki

JAK WYCZYŚCIĆ KABINĘ PRYSZNICOWĄ ZE SZKŁA I Z KAMIENIA

Kabina prysznicowa jest miejscem, które niestety często jest narażone na wilgoć. Zazwyczaj nie suszymy jej dokładnie po każdym użyciu, co prowadzi do problemów. W takiej sytuacji, bakterie i grzyby mają idealne warunki do namnażania się, a to może negatywnie wpływać zarówno na wygląd łazienki, jak i nasze zdrowie.

lśniąco czyste szklane drzwi prysznicowe, łazienka, płytki do łazienki w kolorze zielonym, czysta kabina prysznicowa
czysta kabina prysznicowa

Dodatkowo, częstym problemem jest powstawanie kamienia, który jest trudny do usunięcia. Powstaje on w wyniku twardej wody, która jest przyczyną osadzania się minerałów na powierzchni kabiny prysznicowej. Dlatego też, regularne czyszczenie kabiny jest niezbędne, aby utrzymać ją w czystości.

Teraz pojawia się pytanie, jak najlepiej oczyścić szklaną kabinę prysznicową i pozbyć się zarówno zabrudzeń, jak i kamienia?

Metody czyszczenia kabiny prysznicowej bez użycia silnych środków chemicznych

W sklepach można znaleźć wiele różnych środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia łazienki, w tym kabiny prysznicowej. Są one zazwyczaj skoncentrowane i mają na celu usunięcie trudnych zabrudzeń, takich jak pleśń i osad z kamienia. Należy jednak pamiętać, że te środki chemiczne mają skład, który tworzy środowisko niekorzystne dla zdrowia człowieka w łazience.

Niektóre z nich zawierają substancje, takie jak kwas chlorowodorowy, który może powodować problemy z układem oddechowym i immunologicznym. Dlatego też, jeśli to możliwe, warto unikać codziennego stosowania silnie działających środków chemicznych i korzystać z nich tylko w szczególnych, trudnych sytuacjach.

Jak oczyścić prysznic z kamienia używając naturalnych środków?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie domu. Dlatego warto zastanowić się, jak wyczyścić kabinę prysznicową ze szkła, korzystając z naturalnych produktów, które z pewnością znajdują się w naszej kuchni.

Ocet – najpopularniejszym i zarazem najbardziej skutecznym naturalnym środkiem czystości jest ocet. Możemy go wykorzystać zarówno do czyszczenia łazienki, jak i innych pomieszczeń. Wystarczy połączyć ocet z wodą w proporcji 1:1, nałożyć na zabrudzoną powierzchnię kabiny i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie należy całość spłukać letnią wodą. Ocet doskonale radzi sobie zarówno z plamami na płytkach ceramicznych, jak i na szklanej powierzchni kabiny.

Soda oczyszczona – jest kolejnym skutecznym środkiem. Łączymy ją z wodą utlenioną i postępujemy podobnie jak w przypadku octu – nanosimy na powierzchnię i pozostawiamy na kilkanaście minut, a następnie spłukujemy.

Płyn do mycia naczyń. Jeśli szukasz kompromisu między środkami chemicznymi, a naturalnymi sposobami, warto wypróbować płyn do mycia naczyń. Ten produkt o właściwościach nabłyszczających doskonale sprawdza się w czyszczeniu szklanych powierzchni. Wystarczy umyć kabinę płynem i miękką ściereczką, a następnie spłukać wodą. Dodatkowo, warto przetrzeć szkło, aby uniknąć smug i zacieków na kabinie prysznicowej.

Parowanie – innym sposobem na usunięcie osadu z kamienia jest użycie pary. Dostępne są specjalne urządzenia do parowania, które można używać do czyszczenia kabiny prysznicowej. Para skutecznie rozpuszcza osad z kamienia i zabija bakterie, nie wymagając użycia środków chemicznych.

Niektóre kabiny prysznicowe posiadają powłokę hydrofobową, która zapobiega osadzaniu się kurzu, brudu i kamienia na powierzchni. W takim przypadku wystarczy spłukać kabinę wodą i przetrzeć ją ściereczką.

Dzięki zastosowaniu tych prostych, domowych sposobów, możemy cieszyć się czystą i lśniącą kabiną prysznicową, unikając konieczności używania agresywnych środków chemicznych.