Kategorie
Dom i ogród fotowoltaika HoReCa nanotechnologia

Zwiększ wydajność Twojej instalacji solarnej i fotowoltaicznej

Zastanawiasz się czasami, czy istnieje kompleksowy zestaw do zabezpieczania i impregnacji powierzchni instalacji solarnych i fotowoltaicznych?

Często panele solarne są mylone z fotowoltaicznymi. Zacznijmy od porównania paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Czym różnią się solary od fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne są urządzeniami służącymi do produkcji energii elektrycznej za pomocą odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Składają się z zespołów ogniw fotowoltaicznych opartych na krzemie, które generują napięcie elektryczne. Działanie paneli polega na przekształceniu światła słonecznego w energię elektryczną poprzez ruch elektronów.

Panel fotowoltaiczny to kompleksowy system składający się z ogniw fotowoltaicznych, inwertera, liczników, okablowania oraz opcjonalnie akumulatora z regulatorem ładowania. Może być podłączony do sieci elektroenergetycznej (instalacja on-grid) lub działać niezależnie (instalacja off-grid).


Z kolei kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych głównie funkcją – zamiast przekształcać promienie słoneczne w energię elektryczną, zamieniają je na ciepło. Absorbery kolektorów absorbują promienie słoneczne, które następnie przekazują ciepło czynnika grzewczego do zasobnika, zapewniając ciepłą wodę w domu.

W skrócie, panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, a kolektory słoneczne ciepło.

Impregnacja hydrofobowa dla paneli fotowoltaicznych i solarnych

Czyszczenie i impregnacja paneli solarnych oraz fotowoltaicznych to kluczowe działania, które pomagają w zachowaniu ich pełnej wydajności i długiej żywotności. Panel słoneczny jest narażony na różnorodne czynniki atmosferyczne, choćby takie jak kurz, pył, czy opady deszczu. Te zabrudzenia, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne, mają poważny wpływ na wydajność urządzeń.

Ochrona, czystość i większa wydajność paneli

Warstwa brudu na panelach przykrywa powierzchnię, co utrudnia dostęp do promieni słonecznych i zmniejsza wyprodukowaną energię. Regularne czyszczenie paneli pozwala usunąć te zabrudzenia i przywrócić im pełną moc. Dodatkowo, ochrona paneli poprzez impregnację jest kolejnym znaczącym aspektem, który zwiększa ich wydajność. Impregnacja tworzy barierę ochronną, która zarówno zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń, jak i utrzymuje panel w lepszej kondycji technicznej. Dzięki temu, panel pozostaje bardziej odporny na uszkodzenia i traci mniej energii.

Warto również zaznaczyć, że czyszczenie i impregnacja paneli solarnych, fotowoltaicznych to nie tylko kwestia osiągnięcia maksymalnej wydajności, ale również inwestycji w naszą planetę. Według specjalistów czyste i sprawne panele solarno-fotowoltaiczne prowadzą do większej produkcji energii odnawialnej, co przekłada się na mniejsze zużycie paliw kopalnych i redukcję emisji dwutlenku węgla.

Ważne jest profesjonalne czyszczenie paneli tylko profesjonalnymi środkami

Aby cieszyć się pełnymi korzyściami z paneli solarnych, warto wybrać profesjonalną firmę zajmującą się czyszczeniem i impregnacją paneli. Doświadczenie oraz odpowiednie narzędzia są niezbędne, aby przeprowadzić te czynności prawidłowo i bez ryzyka uszkodzenia paneli. Istnieją także na rynku niezawodne zestawy do czyszczenia i impregnacji paneli, z którymi poradzi sobie każdy amator, ze względu na łatwość użycia.

Zapomnij o brudzie na panelach słonecznych

Sprawdzone preparaty do paneli solarnych i fotowoltaicznych wykorzystują nanocząsteczki krzemu, które łączą się chemicznie z podłożem, nadając mu hydrofobowe właściwości. Dzięki temu, woda opadowa, która transportuje brud, nie zasycha na zabezpieczonej powierzchni, ale spływa z niej pod wpływem siły grawitacji. Efektem tego jest czysta i wolna od zabrudzeń powierzchnia Twoich paneli słonecznych, czy instalacji fotowoltaicznej.

Impregnacja hydrofobowa ma również inne zalety. W okresie zimowym zwiększa poślizg śniegu, co skutkuje szybszym usuwaniem go z powierzchni paneli. Dzięki temu, wydajność energetyczna Twojej instalacji jest jeszcze większa.

Jednak nie tylko ochrona przed brudem i śniegiem to atuty naszego produktu. Zastosowana powłoka nie ogranicza przezierności, co oznacza, że Twoje panele będą nadal równie efektywne w przetwarzaniu energii słonecznej. Ponadto, impregnacja wydłuża cykle między czyszczeniem powierzchni, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i środki chemiczne. Najlepsza powłoka ochronna do paneli posiada wieloletnie działanie, które wynosi nawet do 5 lat.

Dodatkowym efektem jest funkcja „easy to clean” (łatwe czyszczenie). Nawet gdy powierzchnia Twoich paneli będzie zabrudzona, jej czyszczenie będzie wymagało mniejszego nakładu czasu i środków chemicznych.

Właściwości idealnego impregnatu do paneli fotowoltaicznych
  • nadaje właściwości hydrofobowe
  • zwiększa antystatyczność
  • nie zmienia przezierności
  • zwiększa wydajność energetyczną poprzez zachowanie czystszej powierzchni
  • wydłuża cykle między czyszczeniem
  • zapobiega wżeraniu się kamienia i osadów w powierzchnię
  • ułatwia czyszczenie powierzchni
  • ochrona przez okres do 5 lat

Najlepsze impregnaty dostępne na rynku znajdują szerokie zastosowanie nie tylko na panelach fotowoltaicznych, instalacjach solarnych płaskich oraz tubach, ale i szklarniach oraz elewacjach szklanych. Inwestując w impregnaty do paneli cieszysz się długo czystością i większą wydajnością instalacji solarno-fotowoltaicznej.

W sklepie smartblond.pl posiadamy profesjonalne zestawy do czyszczenia i impregnacji instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszym produkcie i rozpocząć proces impregnacji.