Kategorie
nanotechnologia Odzież i buty Prezent pod choinkę Sport i rekreacja

 Jak przygotować się do aktywnego wypoczynku na feriach zimowych w górach

Zimowa pora roku to czas, na który niektórzy czekają z niecierpliwością – ferie zimowe! Jeśli planujesz wyjazd w góry na narty, snowboard, sanki, to ten artykuł jest dla Ciebie!

8 porad, które pomogą Ci przygotować się na ferie zimowe


1. Wybierz odpowiednie miejsce

Przede wszystkim, zastanów się, gdzie chcesz spędzić swoje ferie. Sprawdź, jakie górskie regiony oferują atrakcje, które Cię interesują. Czy wolisz zjeżdżać na nartach, czy może preferujesz piesze wędrówki? Wybierz takie miejsce, które spełnia Twoje oczekiwania.

2. Spakuj odpowiednie ubrania

Pamiętaj, że pogoda w górach może być kapryśna. Zabierz ze sobą ciepłe ubrania, rękawice, czapkę i oczywiście dobre buty. Bez odpowiedniego ekwipunku nawet najpiękniejsza górska przygoda może stać się mroźnym koszmarem. Pomocne są specjalne impregnaty do odzieży, butów i plecaków.

3. Tak robią sportowcy i coraz więcej turystów

Zamiast pakować kilka spodni, kurtek, czy butów, które zajmują już wystarczająco dużo miejsca w walizce – wykorzystaj nanotechnologię. Na rynku cieszą się powodzeniem sprawdzone preparaty, dzięki którym Twoja odzież, obuwie, czy plecak nie ulegną przemoczeniu.

drewniane narty retro, retro zapięcia narciarskie, czarny kask na narty, czarne kilki narcirskie, snowboard drewniany, retro snowboard, czarne zapięcia snowboardowe

Sprawdzony sposób na suche buty, kurtkę, plecak

Wystarczy spryskać czystą i suchą powierzchnię tkaniny, którą chcesz zabezpieczyć przed śniegiem, deszczem, czy wilgocią, następnie rozetrzeć równomiernie szmatką lub gąbką i gotowe! Komfort i frajda z jazdy na desce, czy nartach to suche ubrania. W przeciwnym razie białe szaleństwo zakończy się katarem.

niebieska kurtka narciarska, impregnacja kurtki, efekt hydrofobowy na tkaninie, krople wody na kurtce, czarny but snowboardowy, czarny kask narciarski, gogle narciarskie, szare rękawice snowboardowe, narciarz pod wyciągiem, pomarańczowy plecak  na narty, pomarańczowe narty
Tak wygląda efekt hydrofobowy na kurtce, po spryskaniu jej impregnatem do odzieży

Czy impregnat hydrofobowy zabezpieczający przed śniegiem, deszczem i wilgocią jest wydajny?

Zaledwie 100ml impregnatu wystarcza na zabezpieczenie 1m2 powierzchni tkaniny. Zabezpieczenie utrzymuje się nawet 1 rok!

4. Zarezerwuj nocleg wcześniej

Zimowe ferie przyciągają wielu turystów, więc zarezerwuj noclegi z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz stresu i będziesz mieć pewność, że masz pewne miejsce na pobyt. Sprawdź też dostępność innych atrakcji w okolicy, które chcesz odwiedzić. Jeśli wyjazd okazał się planowany w ostatniej chwili – nie poddawaj się. Sprawdź oferty Last Minute – czasem zdarza się, że ktoś w ostatniej chwili rezygnuje z ferii z powodu choroby, czy zastępstwa w pracy.

5. Zadbaj o kondycję fizyczną

Przygotuj się do aktywności fizycznej! Jeśli planujesz intensywne zjazdy na nartach, upewnij się, że Twoja forma fizyczna jest odpowiednia. Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie, aby zapobiec kontuzjom i cieszyć się bezpiecznym doświadczeniem na stoku. Coraz częściej w pensjonatach i hotelach w cenie pobytu jest dostęp do siłowni i sauny, która zregeneruje organizm po intensywnym wysiłku fizycznym, jeśli nie masz przeciwskazań ze względu na stan zdrowia.

6. Skorzystaj z lekcji narciarskich

Jeśli jesteś osobą która uczy się jazdy na nartach, czy desce, albo czujesz się ciągle niepewnie – nie wahaj się skorzystać z lekcji u instruktora. Nauczysz się podstawowych technik i zasady bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby można było poczuć się swobodnie i cieszyć z jazdy na stoku. Zapytaj instruktora, czy do lekcji mogą dołączyć dodatkowe osoby, a wtedy obniżysz koszty wynajęcia instruktora jazdy na nartach.

7. Udane ferie zimowe z teściami

Skorzystaj z atrakcji lokalnych. Nie każdy jest wytrawnym sportowcem. Czasami na ferie rodzinne zabieramy dziadków, którzy nie są już nastolatkami. Oprócz narciarstwa, wiele górskich miejscowości oferuje także inne atrakcje, niekoniecznie wiążące się z nienaganną kondycją fizyczną. Sprawdź, czy można skorzystać z kuligów, pieszych wędrówek, muzyki góralskiej na żywo w regionalnej karczmie, czy też relaksujących kąpieli w termach. Dzięki temu ferie zimowe staną się jeszcze bardziej niezapomniane dla wszystkich!

8. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

I najważniejsza zasada – pamiętaj o bezpieczeństwie! Przestrzegaj kultury i zasad na stokach, stosuj się do wskazówek instruktorów i unikaj niebezpiecznych sytuacji. Twoje bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze, ale bądź odpowiedzialny podczas ferii także za innych.
Życzymy Ci czasu pełnego radości, przygód i niezapomnianych chwil.

A w wyjątkowych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu nie zapomnij zapisać numer telefonu do GOPR. Grupy regionalne GOPR dostępne są pod numerami telefonów: 601 100 300 oraz 985.