Kategorie
Beton Dom i ogród HoReCa nanotechnologia Remont

 Maj – pora na pielęgnację betonu

Czy masz betonowy chodnik, posadzkę, które są pokryte plamami? A może podczas majowego grillowania chcesz zapobiec plamom z oleju, ketchupu, czerwonego wina na tarasie z betonu? Nie ma się co martwić! Istnieją skuteczne metody, które pomogą Ci pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń i przywrócić betonową powierzchnię do pierwotnego wyglądu, a także zabezpieczyć betonową powierzchnię na przyszłość.

Choć większość z nas nie zwraca uwagi na to, jak czysty jest beton, faktem jest, że regularne czyszczenie tego materiału ma istotne znaczenie dla jego trwałości i estetyki. Niestety, wielu z nas popełnia błędy podczas tego procesu, które mogą prowadzić do uszkodzeń i problemów w przyszłości. Jeżeli interesuje Cię ochrona betonu o klasie C25, C30, C35 – przeczytaj koniecznie artykuł o jego impregnacji.

Korzyści z regularnego czyszczenia betonu

Dobry preparat do czyszczenia powierzchni betonowych usunie szybko naloty i zabrudzenia, nie przebarwiając i nie uszkadzając podłoża. Na rynku dostępne są środki do mycia betonu, które w przeciwieństwie do preparatów kwasowych są bezpieczne dla powierzchni i roślinności – biodegradowalne, nie zawierają rozpuszczalników. Usuniesz nie tylko wykwity, glony, grzyby, brud, ale i zanieczyszczenia, które pokryły beton podczas zimy, np. sadze z komina, sól.

Nie rób tych 7 rzeczy podczas czyszczenia brudnej powierzchni betonu

1. Używanie agresywnych detergentów

Choć może się wydawać, że silne środki chemiczne są skuteczniejsze w usuwaniu plam i brudu z betonu, mogą one jednocześnie powodować jego uszkodzenia. Zamiast tego, warto postawić na łagodne detergenty przeznaczone specjalnie do czyszczenia betonu.

2. Zapominanie o usunięciu inwazyjnych roślin

Roślinność rosnąca na betonie może nie tylko psuć jego wygląd, ale także prowadzić do powstawania pęknięć i uszkodzeń. Regularne usuwanie roślinności to kluczowy krok w utrzymaniu betonu w dobrym stanie.


3. Czyszczenie betonu podczas upalnego dnia

Czyszczenie betonu podczas upału może sprawić, że preparat za szybko wyschnie na powierzchni, co uniemożliwi skuteczne usunięcie zabrudzeń. Warto więc wybierać chłodniejsze dni na to zadanie.

4. Stosowanie zbyt dużego ciśnienia podczas mycia

Nadmierne ciśnienie wodne podczas czyszczenia betonu może powodować uszkodzenia i erozję powierzchni. Ważne jest zachowanie umiaru i ustawienie odpowiedniego ciśnienia, aby uniknąć problemów.

5. Pomijanie impregnacji betonu

Po dokładnym oczyszczeniu betonu warto zastosować impregnację, która zapobiegnie przenikaniu wody, olejów i innych zanieczyszczeń do powierzchni betonowych. Dzięki temu beton będzie bardziej odporny na plamy i uszkodzenia.

beton, efekt hydrofobizacji betonu, impregnacja betonu, efekt lotosa, zielone krople wody
Dzięki nanotechnologii preparat impregnujący pozostawia beton „oddychający”, zachowując naturalną dyfuzję gazów i pary wodnej, co jest ważne dla trwałości i odporności na wilgoć i wszelkie zanieczyszczenia, osady.
6. Zaniedbywanie uszczelniania spoin

Spoiny między poszczególnymi elementami betonowymi mogą łatwo zbierać brud i wilgoć, co może prowadzić do powstania grzyba i pleśni. Regularne uszczelnianie spoin pomoże utrzymać beton w dobrym stanie przez długi czas.

7. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Czyszczenie betonu może być niebezpieczne dla powierzchni nie tylko, gdy używa się mocnych detergentów, ale i również wysokiego ciśnienia wodnego. Ważne jest noszenie odpowiednich ochraniaczy, jak okulary ochronne i rękawice, aby uniknąć niepożądanych urazów.

Jeśli dotychczasowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu

Wtedy warto sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia betonu. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które skutecznie usuwają nawet najtrudniejsze plamy, takie jak olej, rdza, czy wino.

Przygotowanie do czyszczenia betonowych powierzchni

Zaleca się korzystanie z ochronnych okularów i rękawic podczas stosowania preparatu. Nanieś preparat na lekko zwilżoną powierzchnię i przeprowadź test na mało widocznym obszarze przed pełnym użyciem. Unikaj stosowania preparatu na powierzchni aluminiowej oraz zabezpiecz obszary niemieszczące się w procesie czyszczenia. Dobierz odpowiedni stopień rozcieńczenia (według zaleceń producenta) w zależności od metody aplikacji i stopnia zabrudzenia.

Jak oczyścić beton opryskiwaczem ogrodowym

Weźmy przykładowy preparat do mycia betonu SPECIALCHEM BETON CLEAN. Do opryskiwacza ogrodowego użyj minimum mieszaniny w proporcji 1:1 z wodą kranową. Następnie delikatnie zwilż czyszczoną powierzchnię i spryskaj preparatem. Nie pozwól, aby preparat wyschnął na powierzchni – przy pierwszych oznakach wysychania, zwilż go lekko wodą. Pozostaw preparat na powierzchni przez około 5-10 minut, a następnie, w razie potrzeby, przeszczotkuj mocniej zabrudzone obszary. Na koniec spłucz wodą pod ciśnieniem lub jeszcze lepiej – wodą z myjki ciśnieniowej.

czyszczenie płyty betonowej z brudu (algi, porosty)

Czy warto impregnować beton

Estetyczny wygląd powierzchni betonowych jest równie istotny jak ich trwałość. Warto regularnie konserwować beton, aby zapobiec powstawaniu plam. Można zabezpieczyć betonową powierzchnię specjalnym impregnatem do betonu, który chroni ją przed wilgocią, olejem, czy brudem. Pamiętaj zawsze o regularnym czyszczeniu betonu, aby uniknąć gromadzenia się brudu i plam.

Dobry impregnat tworzy hydrofobową barierę ochronną, zapobiegającą powstawaniu plam i wykwitów solnych, ułatwiając jednocześnie czyszczenie i utrzymanie czystości. Szczególnie istotne jest to w przypadku miejsc publicznych i elewacji budynków, gdzie wygląd zewnętrzny odgrywa kluczową rolę. Dodatkowo, impregnat ogranicza rozwój alg i mchów, porostów, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na estetykę betonu, ale również przyczyniać się do jego degradacji. Dzięki właściwościom hydrofobowym, powierzchnia betonowa pozostaje sucha, co hamuje rozwój tych organizmów.

Niezwykle istotne jest także zabezpieczenie stali zbrojeniowej przed korozją. Impregnat tworzy paroprzepuszczalną barierę ochronną wewnątrz betonu, uniemożliwiając dostęp wilgoci i szkodliwych substancji chemicznych do stali. Jest to kluczowe dla zachowania integralności konstrukcji żelbetowych, narażonych na korozję i potencjalne uszkodzenia.

Jak profesjonalnie impregnować beton

Przygotuj okulary i rękawice ochronne. Zaplanuj impregnację tak w ładny, słoneczny dzień (nie upalny), aby po jej zakończeniu nie padało przez minimum 3h. Na początku zawsze wykonaj próbę w mało widocznym miejscu i sprawdź czy efekt jest pożądany! Zabezpiecz folią rośliny oraz wszystkie inne powierzchnie nie mające być impregnowane, szczególnie szkło i stal. W przypadku zabrudzenia powierzchni z betonu należy niezwłocznie wyczyścić te powierzchnie mokrą ścierką lub spłukać wodą. Powierzchnia przygotowana do impregnacji musi być zawsze czysta i sucha. Przeczytaj instrukcję.

W przypadku użycia przykładowego impregnatu NANO-BAU BETON BASIC nanieś najlepiej za pomocą natrysku odpowiednią ilość preparatu na powierzchnię, ale tak żeby impregnat nie tworzył zacieków. Nie przesadzaj z ilością preparatu, czasami mniej znaczy lepiej. Nałóż tylko tyle impregnatu ile beton jest w stanie wchłonąć, nadmiar należy rozprowadzić pędzlem lub usunąć ścierką. Pozostaw do wyschnięcia. Zastosuj jedną warstwę lub dwie, ale tylko techniką mokro na mokro.

Impregnacja do betonu nadaje się do zabezpieczenia wszelkiego rodzaju betonowych płyt, krawężników, murów, elewacji i prefabrykatów.

Podsumowują:c usuwanie plam z betonu może być czasochłonnym procesem, ale dzięki odpowiednim środkom i metodom można przywrócić mu pierwotny wygląd. Warto eksperymentować z różnymi sposobami czyszczenia, preparatami do impregnacji betonu dostępnymi na rynku, aby znaleźć te, które najlepiej sprawdzą się w konkretnej sytuacji. Dzięki temu możesz cieszyć się estetyczną i zadbaną betonową powierzchnią przez wiele lat.