Kategorie
Beton Dom i ogród HoReCa nanotechnologia Remont

Zielone wykwity na elewacji

Coraz częściej zielone wykwity na elewacji naszych domów to problem, który może sprawić wiele kłopotów. Warto zapoznać się z listą 10 najpopularniejszych mitów dotyczących tego zjawiska. Choć uciążliwe zielone wykwity mogą rzeczywiście psuć wygląd elewacji. Ich usunięcie jest łatwe i nie powinno sprawiać większych trudności.

11 mitów o wykwitach na powierzchni budynków

1. Mityczne widmo zielonych wykwitów

Wielu z nas uważa, że zielone wykwity na elewacji są czymś niezwykle groźnym i trudnym do usunięcia. Nic bardziej mylnego! Odpowiednie środki i regularna konserwacja mogą skutecznie pozbyć się tego problemu.

zielone wykwity, elewacja z wykwitami, bluszcz na elewacji

2. Trujące substancje

W niektórych kręgach istnieje przekonanie, że zielone wykwity mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nieestetyczne wykwity są rezultatem działalności glonów i mchów. Niektóre mogą być toksyczne dla naszego zdrowia.

3. Wystarczy mycie

Według ekspertów budowlanych – regularne mycie elewacji nie wystarczy, aby skutecznie pozbyć się zielonych wykwitów. Konieczne jest usunięcie zarastającej roślinności. Kłopotliwe wykwity sprawiają, że elewacja pozostaje wilgotna.

Niektórzy myślą, że zabrudzoną elewację należy umyć wodą i zamalować – nic bardziej mylnego.

4. Działa tylko woda

Istnieje przekonanie, że jedynym skutecznym sposobem na usunięcie zielonych wykwitów jest mycie elewacji wodą. Istnieją specjalne preparaty, które są znacznie skuteczniejsze. Na rynku są dostępne środki do mycia wykwitów, które stosują firmy budowlane.

5. Regularna pielęgnacja

Jeśli chcesz skutecznie zapobiec ponownemu pojawieniu się zielonych wykwitów, systematycznie dbaj o elewację budynku. Pamietaj – najpierw czyszczenie, następnie impregnacja.

Profilaktyczne metody, takie jak impregnacja powierzchni elewacyjnych – gwarantują zapobieganie wykwitom.

6. Zimą wykwity znikną samoczynnie

Nierzadko słyszy się, że zielone plamy znikają naturalnie w trakcie zimy. Jest to jedynie tymczasowe i częściowe rozwiązanie. Niedostateczna wentylacja oraz brak nasłonecznienia skutkują powrotem problemu z plamami na nowo wiosną.

7. Zawilgocona elewacja sama się wysuszy

Wilgoć w materii budowlanej prowadzi do rozwoju toksycznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Wilgotne mury przewodzą ciepło, co niekorzystnie wpływa na parametry termoizolacyjne budynków podnosząc znacznie koszty eksploatacji.

Każdy suchy mur elewacji jest sam w sobie izolatorem, należy koniecznie osuszać zawilgocone ściany budynku. Wydane pieniądze na profesjonalny preparat do osuszania murów szybko zwrócą się, co odczujesz w postaci niższych rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację. 

zielone wykwity, elewacja z białej cegły, wykwity na elewacji z białej cegły, algi i porosty na ścianie z białej cegły, zniszczona elewacja, fasada zniszczona przez zielone porosty

8. Zielone wykwity mają wpływ na trwałość elewacji

Niewątpliwie wykwity nie są bezpośrednim zagrożeniem dla elewacji, jednak ich obecność może ogromnie wpłynąć na trwałość materiałów, z których została wykonana.

9. Kosztowne metody usuwania

Większość uważa, że usunięcie zielonych wykwitów jest bardzo kosztowne. Istnieją różne metody usuwania zielonych wykwitów z murów, istnieje wiele preparatów, które są skuteczne i nie obciążą naszego portfela.

10. Brak skutecznych środków

Istnieje przekonanie, że nie ma skutecznych środków na usunięcie zielonych wykwitów. Wydaje się, że na rynku dostępnych jest coraz więcej preparatów, które pomogą skutecznie w walce z tym problemem. Dostępne środki do usuwania zielonych wykwitów używają regularnie profesjonalne firmy budowlane. Są dostępne na pewno dla amatorów.

11. Czyszczenie fasad wykonują tylko firmy budowlane

Mit. Niewątpliwie z czyszczeniem łatwo dostępnej fasady poradzi sobie każdy. Wystarczy przeczytać instrukcję krok po kroku, zachować środki ostrożności zalecane przez producenta. Pamiętaj o bezpieczeństwie! Jeżeli czyszczenie Twojej fasady jest trudno dostępne – nie ryzykuj, skorzystaj z usług zawodowców ze specjalistycznym sprzętem.

Reasumując, zielone wykwity na elewacji nie są problemem niewykonalnym do rozwiązania. Dbałość o dom i odpowiedni wybór profesjonalnych preparatów sprawi, że jeszcze bardziej będziesz cieszyć się piękną i zadbaną elewacją przez wiele lat.